Ruda Żmigrodzka
opis
   
 1. opis
 2. zasoby
 3. pomysły na dzialanie
 4. profil wioski
 5. działania
 
2008-06-15

W Rudzie Żmigrodzkiej

mala fotka

Ruda Żmigrodzka to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w Gminie Żmigród, ok. 7 km na wschód od Żmigrodu.
Wieś liczy około 200 mieszkańców, sołtysem jest Pan Mirosław Podyma. Wieś położona jest w ciągu stawów i kompleksów leśnych należących do Stawów Milickich.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1591 r. W XVI wieku działała tu kuźnica przetwarzająca rudę darniową wydobywaną na zachód i na wschód od wsi. Stąd nazwa wsi w obu językach (po niemiecku: Trachenberg Hammer).
Dawniej Rudę Żmigrodzką otaczały dwa stawy: Pański (po stronie zachodniej, niem. Herrenteich) i Rudy (po stronie wschodniej wsi, niem. Hammerteich), które zlikwidowano na początku XIX wieku. Po drugiej stronie Baryczy istniał przez cały czas staw Jamnik (Jamnig).
Obecnie w bezpośrednim kontakcie z miejscowością Ruda Żmigrodzką znajdują się Stawy Jamnik, Staw Krzysztof i Staw Rudy, z czego ten pierwszy należy do Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie. Rezerwat „Stawy Milickie” utworzony został
w 1963 roku. Jest on największym i najbardziej znanym rezerwatem w Dolinie Baryczy. Jego powierzchnia to 5324 ha, z czego dwie trzecie to powierzchnia stawów.
Staw Rudy został odtworzony w latach 80 XX wieku na powierzchni 150 ha, a na miejscu wielkiego stawu Pańskiego dziś zbudowane są nowe stawy, położone po obu stronach szosy z Rudy Żmigrodzkiej do Radziądza. Na północ od wsi znajdują się rozległe lasy, w wielu miejscach podmokłe, a na południe - płynie rzeka Barycz. We wsi znajdują się ruiny starego młyna.
W lasach na północ od miejscowości zlokalizowany jest rezerwat "Olszyny Niezgodzkie", który utworzony został w 1987 roku na powierzchni 74,28 ha w celu zachowania naturalnego obszaru bagiennego olszyn nad rzeką Ługą. Dzisiejsze "Olszyny Niezgodzkie" to jedynie północno - zachodnia część niemieckiego rezerwatu „Luge”. Dawny rezerwat zniszczony został przez wprowadzenie na tym terenie planowej gospodarki leśnej po 1945 roku.

Z miejscowości prowadzi ścieżka dydaktyczna Ruda Żmigrodzka – Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie” – Stawy Jelenie koło Radziądza (8 km).Jej zadaniem jest przybliżenie ekosystemu stawów rybnych i leśnych środowisk wodno-błotnych.

Kontakt: sołtys Mirosław Podyma, tel. 71 385 6097,
mail: jarekdzik14@wp.pl

 
 
menu
   
 1. wioski z pomyslem
 2. Dziewiętlin
  1. opis Dziewiętlina
  2. zasoby Dziewiętlina
  3. Dziewiętlin - wioska zmysłów
  4. Działania
 3. Kolęda
  1. opis wioski
  2. Zasoby Kolędy
  3. Kolęda - Wioska Dobrych Życzeń
  4. Działania
 4. Lędzina
  1. opis wioski
  2. zasoby wioski
  3. Wioska Smaków i Rzemiosł
  4. działania
 5. Przygodziczki
  1. opis
  2. zasoby wioski
  3. Wioska przygody
  4. działania
 6. Ruda Żmigrodzka
  1. opis
  2. zasoby
  3. pomysły na dzialanie
  4. profil wioski
  5. działania
 7. o nas
  1. dokumenty
   
             ZALOGUJ SIĘ   Witryna powstała przy udziale
   środków Europejskiego Fund. Społ.
   w ramach Inicjatywy Wspólnotowej
   EQUAL zarządzanych przez Fundację Fundusz Współpracy